Повний цикл фортепіанних творів М.ЛИСЕКА та Ф.ШОПЕНА! Представляє Етелла ЧУПРИК,

 

           ЧУПРИК & ЛИСЕНКО & ШОПЕН

 

Об’єднати в одній програмі двох великих синів своїх народів, двох музичних геніїв – Миколу Лисенка і Фридерика Шопена – вирішила солістка Закарпатської обласної філармонії, народна артистка України Етелла Чуприк.

Миколу Лисенка називають Гетьманом української музики – через козацьке походження, блискучу освіту, багатющу творчу спадщину і гостре почуття національної свідомості. Людина високої ерудиції й енциклопедичних знань, він захистив кандидатську дисертацію з біології, однак все своє життя присвятив музиці і педагогіці. Микола Лисенко закінчив Лейпцизьку й Петербурзьку консерваторії, був піаністом-віртуозом, організатором хорів, фольклористом, одним із перших інтерпретаторів «Кобзаря» Шевченка, фундатором музично-драматичної школи. Педагогічна діяльність забирала в нього весь час, тому улюбленою справою – написанням музики – займався ночами. Творчий спадок композитора складають 10 опер, фортепіанні, вокальні, вокально-симфонічні, камерно-інструментальні твори, обробки народних пісень, музика до спектаклів. Він робив все можливе і неможливе задля розвитку рідної культури. І попри постійний наступ Російської імперії на все українське, казав: «Треба нам, діячам культури, об’єднатися в ці важкі часи, спільно, дружно нести знання, слово і пісню людям».

Не менш яскравий слід в історії свого народу залишив і Фридерик Шопен. Видатного композитора і піаніста називають національним героєм Польщі, вважаючи, що його роль виходить далеко за рамки самої музики. Надзвичайно обдарований, він ще з юних літ здобув звання генія. З успіхом концертував, підкорив Відень і Париж, зазнав слави ще за життя. Перед  ним схилялися великі артисти, поети, музиканти. Польське повстання 1831 р. назавжди перекреслило сподівання Шопена повернутися до Варшави. У столиці Франції він змушений був прожити емігрантом решту свого життя. Ця вимушена відірваність від батьківщини стала душевною трагедією Шопена і, безперечно, мала вплив на його творчість. Він був неперевершеним творцем мелодій, які вилилися в 2 концерти, сонати, фантазії, балади, скерцо і незліченну  кількість інших музичних творів.

 

Микола Лисенко з’явився на музичному небосхилі вже після Шопена. Та є чимало спільного в долях цих двох геніїв: обидва були піаністами-віртуозами, великим композиторами і патріотами. Чи не тому Етелла Чуприк обрала для свого наступного масштабного проекту саме цих авторів? Адже виконавиця має на меті зіграти повний цикл фортепіанних творів М.Лисенка та Ф.Шопена. Перший концерт циклу відбудеться 21 травня о 17.00 у Закарпатській обласній філармонії. У програмі – Перша і Друга рапсодії, «Баркарола», «Експромт» (у стилі Шопена) та «Пісня без слів» Миколи Лисенка. А зі спадщини Фридерика Шопена піаністка виконає «Полонез-Фантазію», «Grand Brilliant Waltz» і «Колискову». Твори цих композиторів – це справжнє одкровення. Тож на шанувальників музики чекає зустріч із кращими зразками світової фортепіанної спадщини. 

epimox, 2009