V Міжнародний фестиваль «Музика без кордонів». Відкриття фестивалю. Gala Lirica Opera italiana.

 

ГЕОРГІНА ФОН БЕНЦА ВІДКРИЄ В ОБЛАСНІЙ ФІЛАРМОНІЇ 

«Музику без кордонів» 

Вже вп’яте, разом із цвітінням сакур і Великодньою благодаттю, в Ужгород приходить головне музичне свято – Міжнародний фестиваль «Музика без кордонів». Започаткований Закарпатською обласною філармонією, він щоразу тішить нас цікавими зустрічами і знайомствами. Зокрема, гостями фестивалю в різні роки були такі відомі музиканти, як Чжао Юан Сі (тенор, Китай), Ференц Бернат (гітара, Угорщина), Лука Массалья (орган, Італія), Станіслав Зубицький (флейта, Італія), Раміро Аріста (диригент, Аргентина), ціла низка яскравих виконавців і колективів з різних куточків України. Фестиваль неймовірно активізує і місцеві творчі сили, для яких з’являється чудова нагода подивувати шанувальників власними новими програмами або виступити в тандемі із запрошеними солістами. І вже в самій назві фестивалю закладено головний його козир: у ці дні на головній сцені краю панує музика будь-якої епохи, стилю, жанру, напрямку, форми і змісту. Завдяки цьому ужгородський глядач вже здійснив «Французький променад» і побував «Галопом по Європі», слухав оперні арії і джаз, духовну музику й латиноамериканські ритми, побачив різні виконавські склади – соло, дуети, ансамблі, хор, симфонічний оркестр.  

Отже, з 20 по 30 квітня Велика зала Закарпатської обласної філармонії знову наповниться «Музикою без кордонів». Заплановано п’ять концертних програм, кожна з яких по-своєму оригінальна й особлива:

23 квітня вітаємо у нас солістку Будинку органної та камерної музики м.Біла Церква, заслужену артистку України Тетяну Орлову (орган);

25 квітня музику Моцарта гратимуть народна артистка України Етелла Чуприк (фортепіано), Тарас Попович (флейта) та камерний оркестр Закарпатської обласної філармонії. За диригентським пультом – Сергій Черняк із м.Рівне;

27 квітня чекаємо на весняний джаз, який нам подарують гості з Івано-Франківська – джаз-квартет «Art Prestige» та Академічний камерний оркестр «Harmonia Nobile»;

30 квітня відбудеться заключний акорд фестивалю: з Київським ансамблем саксофоністів Національної філармонії України, Кента Ігараші (саксофон, Японія) та естрадно-духовим оркестром Закарпатської обласної філармонії під орудою заслуженого артиста України Володимира Співака це має бути весело і незабутньо.

Та повернімося до відкриття 5-го ювілейного Міжнародного фестивалю «Музика без кордонів», яке обіцяє стати вагомою мистецькою подією у житті нашого краю. Адже 20 квітня на цій сцені вперше виступить уродженка Закарпаття, відома в Європі оперна співачка Георгіна фон Бенца (сопрано, Італія). «Gala Liriсa Opera italiana» – з такою програмою вийде до своїх земляків оперна діва. У супроводі симфонічного оркестру Закарпатської обласної філармонії артистка виконає арії і сцени з опер Дж.Верді, А.Каталані, У.Джордано, Дж.Пуччіні, П.Масканьї. Диригуватиме Марко Де Просперіса (Італія). У концерті також візьме участь Заслужений академічний Закарпатський народний хор – спеціально для цього проекту колектив вивчив кілька хорів із відомих опер.

Георгіну фон Бенцу дехто пам’ятає ще з пори її навчання в Ужгородському державному музичному училищі. Майбутня співачка народилася в м.Берегово. Освіту здобувала у Національній музичній академії України ім.П.І.Чайковського (тоді Київській консерваторії) та Музичній академії Ференца Ліста в Будапешті. Вперше виступила на великій сцені у Німеччині, була запрошена до Баварської опери в Мюнхені. Стажувалася у майстер-класах Габора Кареллі (Будапешт), Євгенія Нестеренка (Відень), Лоре Фішер (Веймар), Вільми Ліпп (Зальцбург), Л.Паваротті (Пезаро, Модена). Багато зі своїх ролей опрацювала під керівництвом всесвітньо відомих співаків Ренати Скотто та Лучіано Паваротті. З 1998 року працює як вільний артист.  

Георгіна фон Бенца є лауреатом Міжнародного конкурсу Бельведер у Відні та конкурсу Моцарта у Зальцбурзі (Австрія), конкурсу ім..Р.Шумана у Цвікау і конкурсу оперети ім. Роберта Штольца в Гамбурзі (Німеччина), володаркою  спеціального призу Джульєтти Симіонато на Міжнародному конкурсі Erkel-Kodaly в Будапешті та ін.

Репертуар артистки включає в себе провідні оперні лірико-драматичні партії та твори багатьох інших жанрів – від ораторіального до опереткового. Універсальність співачки полягає у її вільному володінні німецькою, італійською, англійською, російською та угорською мовами.

Географічний діапазон гастролей виконавиці охоплює Італію, Іспанію, Німеччину, Австрію, Фінляндію, Данію, Голландію, Ірландію,

Швейцарії, Південну Америку, Бразилію, Канаду, Японію, Китай. Особливий успіх принесла співачці роль Аїди з однойменної опери Дж.Верді на сцені Римської опери.

Георгіна фон Бенца тісно співпрацює з кращими оперними і

симфонічними оркестрами світу, а серед провідних диригентів, з якими їй доводилося разом виступати, достатньо назвати хоча б К.Клайбера, В.Cавалліша, Дж.Патане, Дж. Сінополі, З.Мета, К.-Л.Вільсона та ін. Наступний гастрольний маршрут співачки проляже до Італії, Угорщини та Іспанії.

У 2008 році, після тривалої перерви, Георгіна фон Бенца вперше приїхала до України на запрошення Львівського оперного театру. Вдруге вона виступила на тій самій сцені у 2010 році. Тож львів’яни мали можливість почути її в операх «Мадам Баттерфляй» та «Тоска» Пуччіні. А 15 вересня минулого року наша землячка побувала у рідному Берегові, де взяла участь у благодійному концерті, організованому відомим угорським скрипалем-віртуозом Золтаном Магою.  

Не менш визначною є і постать Марко Де Просперіса. З 1990 по 1998 рік він був диригентом оперного театру в Граці (Австрія), де відзначився майстерними постановками опер «Аїда», «Ріголетто», «Травіата», «Паяци», «Сільська честь», «Тоска » та ін. Є володарем мистецької премії  уряду Австрії, має велику дискографію, отримує багато запрошень як диригент і піаніст з різних куточків світу. У його творчій біографії вже був досвід співпраці з такими видатними оперними зірками, як Пласідо Домінго, Рената Скотто, Франко Бонісольї, Лучано Паваротті, а також провідними оркестрами Німеччини, Угорщини, Іспанії, Латвії, Литви, Чехії, Словаччини, Польщі та ін. Зараз диригент готується до гастролей в Японії та Китаї.

Тож 20 квітня очікуємо на справжнє музичне свято «без кордонів»: нарешті і ми почуємо нашу землячку, яка живе в Італії, а співає у кращих театрах світу. Ведуча – музикознавець Наталія Піцур. Початок концерту о 18.30. Хай Світлий пасхальний тиждень наповниться для всіх нас Божою благодаттю, радісним настроєм і прекрасними звуками!  

 

                                                       Підготувала Таїсія Грись

epimox, 2009