Закриття 70-го концертного сезону! Симфонічний оркестр, Аяко ЙОНЕТАНІ (скрипка, Японія), Леош СВАРОВСКІ (диригент, Чехія).

 

        ФІЛАРМОНІЯ ЗАКРИВАЄ СВІЙ 70-й КОНЦЕРТНИЙ СЕЗОН

 

Сотні концертів на головній сцені та багатьох інших майданчиках, цікаві фестивальні програми і гастрольні поїздки, різноманітні святкові заходи й тематичні вечори, знайомство з новими виконавцями і зустрічі зі знаними вже майстрами – таким насиченим видався ювілейний, 70-й концертний сезон Закарпатської обласної філармонії. Всі солісти і колективи установи зуміли відзначитися активною творчою діяльністю, підготовкою нових концертних програм, участю в цікавих проектах. Неодноразово на цій сцені виступали музиканти-початківці – вихованці творчих шкіл краю, Ужгородського державного музичного училища ім.Д.Задора й Ужгородського коледжу культури і мистецтв, вищих учбових закладів України та закордоння.

Якнайкраще зарекомендували себе започатковані Закарпатською обласною філармонією фестивалі: восени ми стали свідками вже 8-го Міжнародного молодіжного фестивалю органної музики ім.Н.Висіч, а Міжнародний фестиваль «Музика без кордонів» цієї весни відзначив свій невеличкий п’ятирічний ювілей. Можна без перебільшення сказати, що обидва заходи знову показали свій високий рівень і зібрали широке коло шанувальників. Особливу насолоду отримали слухачі від знайомства з такими неординарними гостями фестивалів, як Торстен Штерзік (орган, Німеччина), соліст Національного будинку органної та камерної музики України Максим Сидоренко (орган, м.Київ), лауреат міжнародних академічних та джазових конкурсів Георгій Матвіїв (бандура, м.Одеса), Кента Ігараші (саксофон, Японія), Київський ансамбль саксофоністів та багато інших. Справжній фурор викликав виступ на нашій сцені уродженки Закарпаття, відомої в Європі співачки Георгіни фон Бенци (сопрано, Італія) та італійського диригента Марка Де Просперіса.

Впродовж усього сезону ужгородцям та гостям міста було запропоновано чимало оригінальних програм. Симфонічний оркестр філармонії зіграв саундтреки з оскарівських кінокартин, музику Р.Шумана у співпраці з Анастасією Толстоног (фортепіано, М.Київ) та джазові хіти із Богданом Дашаком (вокал, м.Львів). Естрадно-духовий оркестр подарував своїм шанувальникам «Весняний джаз» і «La Grande Parade». Заслужений академічний Закарпатський народний хор збирав друзів у «Новорічній хаті», співав твори закарпатських композиторів 18-20 ст. та музику з італійських опер. Камерний ансамбль «Угорські мелодії» підготував кілька колоритних програм і з успіхом виступив в Івано-Франківській обласній філармонії та м.Тлумач. Камерний оркестр відзначився «Дивертисментом» і «Вічною музикою Моцарта». Солістка філармонії, народна артистка України Етелла Чуприк подивувала всіх виконанням повного циклу фортепіанних сонат В.А.Моцарта та творів угорських композиторів Б.Бартока й З.Кодая. Заслужений артист України Олександр Садварій (тенор) черпав натхнення із «Батьківської криниці» та залучав до мистецтва шкільну молодь. Солістка філармонії Катерина Гажо (орган) знайомила нас із музикою Й.С.Баха, Й.Пахельбеля, С.Франка, М.Регера і взяла участь у Міжнародному фестивалі «Органний собор – 2017» у м.Рівне. А для Ансамблю солістів «Гармонія» цей рік пройшов під знаком 70-літнього ювілею колективу, тож глядачі мали можливість познайомитися із такими яскравими його програмами, як «Барокко», «Adeste fideles», «Європейський фольклор», «Серенада Ангела». У цій самій залі відбулася прем’єра «Українського реквієму» О.Козаренка за участі Заслуженої академічної капели України «Трембіта» (м.Львів), Академічного симфонічного оркестру Луганської обласної  філармонії (Сєверодонецьк, диригент – Назарій Яцків) та Надії Величко (орган, Львів). А недавно тут тепло вітали заслуженого діяча мистецтв України, поета-пісняра Степана Галябарду у рамках ювілейного туру митця.

Незмінним успіхом користуються також такі проекти, як «Філармонія туристична» та «Музика вихідного дня»: завдяки їм значно розширилося коло відвідувачів цієї унікальної концертної установи і пам’ятки архітектури. А віднедавна Закарпатську обласну філармонію долучили до пілотного проекту «Шлюб за добу». Ця послуга стала настільки популярною, що за кілька місяців у стінах філармонії вже побралося біля сотні закоханих. На їхній вибір весільна церемонія може бути або зовсім лаконічною, або під урочисті звуки органу чи одного із творчих колективів установи. Тож робота тут не припиняється ні в будні, ні у вихідні. Але традиційно в останні дні червня Закарпатська обласна філармонія закриває свій концертний сезон. І цього разу на меломанів чекає цікаве музичне свято: 21 червня з головної сцени краю звучатимуть Концерт для скрипки та оркестру Ре мажор (ор.61) Людвіга ван Бетховена та «Чеська сюїта» А.Дворжака (ор.39). У супроводі симфонічного оркестру Закарпатської обласної філармонії виступить гостя з Японії – Аяко Йонетані (скрипка). А підопічні заслуженої артистки України Вікторії Свалявчик-Цанько цього разу гратимуть під орудою диригента Леоша Сваровскі (Чехія). Ведуча – музикознавець Наталія Піцур. Початок концерту о 18.30.

Коротко про наших закордонних гостей. Леош Сваровскі – відомий чеський диригент і флейтист. Працював з оркестром Камерної опери та Національним театром у Празі, був головним диригентом Державної філармонії в Брно, оркестру Slovak Sinfonietta Žilina, Камерної філармонії в Пардубіце. З 2003 р є художнім керівником Празької Державної опери. Л.Сваровські виступав практично в усіх європейських країн, в США, Південній Америці, на Далекому Сході, в Японії. Активно гастролює і викладає на кафедрі диригування Академії музики в Празі.

Аяко Йонетані (скрипка, альт) вже у дев’ятирічному здобула перемогу в Національний конкурс Японії. Навчалася у всесвітньо відомих японських педагогів, а згодом переїхала до США. З 1998 року активно концертує, записує сольні альбоми, є професором скрипки й альта в Університеті Центральної Флориди та учасницею камерного ансамблю Kioi Sinfonietta (Токіо). Погодьтеся, буде дуже цікаво послухати Бетховенський концерт у виконанні японської скрипальки. Саме на такій позитивній ноті завершиться черговий концертний сезон Закарпатської обласної філармонії, а після невеличких канікул головна концертна установа краю знову чекатиме на шанувальників прекрасного!

 

 

 

                                                Підготувала Таїсія Грись

 

epimox, 2009