Ужгород – старовинне і вельми привабливе місто, розташоване на заході України, а ще його ще називають «українським вікном до Європи». Щороку тисячі наших співгромадян та іноземців відвідують цей край, щоб насолодитися його м'яким кліматом, цілющими мінеральними водами, помилуватися древньою архітектурою й історичними пам'ятками, красою Карпат, що видніються звідусіль та екзотичними деревами – сакурами, у період цвітіння.
Якщо ви вже потрапили до Ужгорода, то просто зобов'язані відвідати його визначні місця. І який би ви не обрали маршрут для знайомства з містом, він неодмінно приведе вас до яскравої будівлі – Закарпатської обласної філармонії, у минулому синагоги ортодоксальної громади євреїв-ашкеназі в Ужгороді. Споруду зведено у 1904 році за проєктом архітекторів Дюли Паппа і Саболча Ференца (таку ж синагогу вони збудували і в столиці Австрії). Архітектурний ансамбль синагоги поєднав романтичний, візантійський та мавританський стилі, що було даниною тодішній європейській моді. За роки Другої світової війни єврейської громади в Ужгороді майже не залишилось. Змінилася і доля синагоги, а саме: у 1947 році радянська влада ухвалила рішення віддати це приміщення Міністерству культури СРСР, яке постановило розмістити в ньому Закарпатську обласну філармонію. Зараз тут знаходиться головна концертна зала краю з прекрасною акустикою, а особливою її цінністю є старий орган відомої чеської фірми «Riger Kloss».
КОРОТКА ІСТОРИЧНА ДОВІДКА
Закарпатську обласну філармонію створено у 1946 році. Перша концертна установа краю була покликана популяризувати кращі зразки світової музичної культури та розвивати професійне виконавське мистецтво на теренах Закарпаття. Першим директором філармонії був Тарумов З.З., а на базі установи розпочали роботу Закарпатський ансамбль пісні і танцю, симфонічний та духовий оркестри, естрадний ансамбль та кілька солістів.
На сцені філармонії у різний час виступали відомі музиканти та колективи, серед яких піаністи : Е. Гілельс, В. Єресько, С. Ріхтер, В. Сєчкін, М. Сук, скрипалі : А. Винокуров, Б. Которович, О. Криса, Д. Ойстрах, Л. Шутко, альтист Ю. Башмет, віолончелісти : М. Ростропович, М. Чайковська, вокалісти : О. Басистюк, Д. Гнатюк, Н. Матвієнко, Д. Петриненко, А. Солов'яненко, струнний квартет ім. О.Бородіна, Московський камерний оркестр, Державний російський оркестр народних інструментів ім. М.Осипова, Державний симфонічний оркестр Грузії, Братиславський симфонічний оркестр, хорова капела Мічиґанського університету тощо.
З 2008 року в Закарпатській обласній філармонії успішно діє Міжнародний фестиваль органної музики імені Наталії Висіч, а з 2012 року - Міжнародний фестиваль «Музика без кордонів».
За свою 75-літню історію Закарпатська обласна філармонія була й залишається «рідною домівкою» для кращих творчих сил краю. На сьогодні тут успішно працюють :
- камерно-інструментальний ансамбль «Угорські мелодії». Керівник - заслужена артистка України Діана Гавата
- камерний оркестр. Керівник - заслужений артист України Владислав Юрош
- духовий оркестр. Керівник - народний артист України Володимир Співак
- симфонічний оркестр. Дириґент - заслужена артистка України Вікторія Свалявчик-Цанько
- ансамбль «Закарпатські візерунки».
Солісти :
- солістка Галина ГАВРИЛКО / вокал
- заслужений артист України Олександр САДВАРІЙ / тенор
- лауреат міжнародних конкурсів Катерина ГАЖО / орган.
Велика концертна зала філармонії :
Кількість місць - 500
Музичні інструменти :
- рояль «Steinway & Sons»
- рояль «Petroff»
- орган «Riger Kloss»
- клавесин.