Ужгород – старовинне і вельми привабливе місто, розташоване на заході України, яке ще називають «українським вікном до Європи». Щороку тисячі наших співгромадян та іноземців відвідують Закарпаття, щоб насолодитися його м'яким кліматом, цілющими мінеральними водами, помилуватися древньою архітектурою й історичними пам'ятками, красою Карпат, що видніються звідусіль та екзотичними деревами – сакурами, у період цвітіння.
Якщо ви вже потрапили до Ужгорода, то просто зобов'язані відвідати його визначні місця. І який би ви не обрали маршрут для знайомства з містом, він неодмінно приведе вас до яскравої будівлі – Закарпатської обласної філармонії, у минулому синагоги ортодоксальної громади євреїв-ашкеназі в Ужгороді. Споруду зведено у 1904 році за проєктом архітекторів Дюли Паппа і Саболча Ференца (таку ж синагогу вони збудували і в столиці Австрії). Архітектурний ансамбль синагоги поєднав романтичний, візантійський та мавританський стилі, що було даниною тодішній європейській моді. За роки Другої світової війни єврейської громади в Ужгороді майже не залишилось. Змінилася і доля синагоги, а саме: у 1947 році радянська влада ухвалила рішення віддати це приміщення Міністерству культури СРСР, яке постановило розмістити в ньому Закарпатську обласну філармонію. Зараз тут знаходиться головна концертна зала краю з прекрасною акустикою, а особливою її цінністю є старий орган відомої чеської фірми «Riger Kloss».
КОРОТКА ІСТОРИЧНА ДОВІДКА
Закарпатську обласну філармонію створено у 1946 році. Перша концертна установа краю була покликана популяризувати кращі зразки світової музичної культури та розвивати професійне виконавське мистецтво на теренах Закарпаття. Першим директором філармонії був Тарумов З.З., а на базі установи розпочали роботу Закарпатський ансамбль пісні і танцю, симфонічний та духовий оркестри, естрадний ансамбль та кілька солістів.
На сцені філармонії у різний час виступали відомі музиканти та колективи, серед яких піаністи : Е. Гілельс, В. Єресько, С. Ріхтер, В. Сєчкін, М. Сук, скрипалі : А. Винокуров, Б. Которович, О. Криса, Д. Ойстрах, Л. Шутко, альтист Ю. Башмет, віолончелісти : М. Ростропович, М. Чайковська, вокалісти : О. Басистюк, Д. Гнатюк, Н. Матвієнко, Д. Петриненко, А. Солов'яненко, струнний квартет ім. О.Бородіна, Московський камерний оркестр, Державний російський оркестр народних інструментів ім. М.Осипова, Державний симфонічний оркестр Грузії, Братиславський симфонічний оркестр, хорова капела Мічиґанського університету тощо.
З 2008 року в Закарпатській обласній філармонії успішно діє Міжнародний фестиваль органної музики імені Наталії Висіч, а з 2012 року - Міжнародний фестиваль «Музика без кордонів».
За свою 75-літню історію Закарпатська обласна філармонія була й залишається «рідною домівкою» для кращих творчих сил краю. На сьогодні тут успішно працюють :
- Академічний духовий оркестр. Керівник - народний артист України Володимир СПІВАК
- Академічний симфонічний оркестр. Дириґентка - заслужена артистка України Вікторія СВАЛЯВЧИК-ЦАНЬКО
- Академічний камерний оркестр. Керівник - заслужений артист України Владислав ЮРОШ
- камерно-інструментальний ансамбль «Угорські мелодії». Керівниця - заслужена артистка України Діана ГАВАТА
- ансамбль «Закарпатські візерунки».
Солісти :
- солістка Галина ГАВРИЛКО / сопрано
- заслужений артист України Олександр САДВАРІЙ / тенор
- лауреатка міжнародних конкурсів Катерина ГАЖО / орган
- солістка Мирослава ШВАХ-ПЕКАР / мецо-сопрано
Велика концертна зала філармонії :
Кількість місць - 500
Музичні інструменти :
- рояль «Steinway & Sons»
- рояль «Petroff»
- орган «Riger Kloss»
- клавесин.